Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Hřiby a Kněhyně 2007 134.jpg
Alžír

Alžír

Hlavní město země Al-Jazaïr (Alžír) leží na středomořském pobřeží a je důležitým přístavem. V současné době má přes 2 mil. obyvatel. Stará část města, médina, je spletí uliček a opevnění, pocházejících z 16. století. Nová část města z dob francouzské kolonizace se vyznačuje širokými bulváry s domy v koloniálním stylu. Kromě mnoha muzeí zde najdete i katedrálu, divadla, restaurace a také univerzitu. Nachází se zde i palác v osmanském stylu Dar Hassan Pacha, ve kterém je Muzeum lidového umění a tradic a krásná mešita Ketchaoua Mosquée.
Národním muzeu starověkých památek jsou expozice z období antiky.

Další známá muzea, která můžete navštívit, jsou Muzeum přírodních věd, Historické muzeum, Muzeum Brado (prehistorické nálezy) a Válečné muzeum.Obrazy alžírských i evropských malířů jsou v Uměleckém muzeu.

Výraznou novodobou stavbou je Památník mučedníků, který byl postaven v roce 1982 na oslavu 20. výročí nezávislosti. Shora je krásný pohled na město.

Centrum se posunulo směrem na jih a Kasba, vlastní historické centrum, se tak dostala na okraj města. Historické centrum dodnes neztratilo svůj zvláštní půvab. Domy ve tvaru kostek se podobají pevnostem ve změti neproniknutelných uliček. Miniaturní obchůdky vypadají jako jeskyně a na malých tržištích se mísí zápach s lákavými vůněmi. 

Ano, všechno, co se dalo  jsem si náležité prohlédla, bylo to ohromně zajímavé, ale teď mi vyjíždí jedna docela netradiční vzpomínka... V Alžíru krátce zapršelo, což je asi hodně vzácné... ale protože je tam stále horko a tak jsem byla jen v tričku na tělo, po téhle spršce jsem vypadala, jako by se vracela ze soutěže miss mokré tričko...cesta z historického centra k autobusu byly nekonečná, nenasytné mužské oči cítím ještě teď, na poznámky jsem se tvářila, že netuším, oč jde...

útulné uličky

útulné uličky

Constantine

Constantine

tržnice - vnímáte to: horko, zápachy, tlačenici a vystavené zboží...
Constantine

Constantine

určitě to tam mají těžké ještě i dnes....

 

Constantine

Constantine

Constantine

Constantine

malostranské střechy...
Brána na Saharu

Brána na Saharu

Sahara

Sahara

Kromě zelených oáz uprostřed nekonečných písečných dun a skal Sahary, kde se po staletí ukrývají před civilizací tajemní Mozabité, má i divukrásná pohoří Aures a Kabýlii s úchvatnými soutěskami a malebnými vesničkami hrdých, ale přívětivých Berberů. Pochlubit se může i několika římskými archeologickými skvosty na seznamu Unesco, jejichž krása a rozloha si nezadá s Pompejemi.
Sahara

Sahara

až potom nám ukázali v malé zoo, co všechno! žije v těhle dunách
El-Oued

El-Oued

Na Sahaře se nacházejí dvě mimořádně velká písečná moře s exotickými oázovými městečky na  okrajích. Západní se nazývá Grand Erg Occidental, východní Grand Erg Oriental.Palmový háj uprostřed dun


U Grand Erg Oriental  je hlavním městem regionu El-Oued. Má živé tržiště, kde nakoupíte především koberce. Domy zde mají charakteristické kupole, které mají zmírnit horko ve vnitřních prostorách.

Ghardaia - údolí M´Zab

Pohledná oasa v údolí M´Zab - fotila jsem jako zběsilá, ale žádnou fotku nemohu najít, doufám, že zatím..Nechala jsem se zatáhnout do nakupování v jednom obchůdku s koberci, dva mladíci nám uvařili čaj a pak lámanou angličtinou předváděli své zboží... vyhráli... ještě teď se někdy povaluji na jejich polštářku...

Ghardaia - údolí M´Zab

 Sv. město Beni-Isguen - údolí M´Zab

Oasa obehnaná hradbami, jejichž brány se na noc zamykaly a uvnitř nesměl zůstat žádný cizinec. Ohromně mě pobavila jeji tržnice. Zvědavci a nakupující seděli na  kamených lavicích kolem náměstí a prodávající běhali se zbožím kolem a nabízeli všechno možné, od nářadí až po kozy... skvělé divadlo!!! 

 Tržiště v údolí M´Zab

 

 

 

1
To už odcházíte?
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one