Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Hřiby a Kněhyně 2007 134.jpg

Eiger - severní stěna

Obraz, který se neustále opakuje v tisku a televizi - rozrušení lidé s dalekohledy před očima, kteří napjatě a upřeně hledí vzhůru téměř svislou skalní stěnu Eigeru, kde se jako mravenci pohybují postavy, zatímco se nad strmým, 3970 metrů vysokým štítem stahují mračna.

Severní stěna Eigeru se tyčí do výše 1800 metrů, nachází se v Bernských Alpách a poprvé byla alpinisty zdolána v roce 1938. Poté si vyžádala bezpočet obětí mezi horolezci, kteří podcenili její nebezpečí. Stále se lze dočíst zprávy o smrti na Eigeru, kdy už ani vrtulníky nic nesvedou. Dodnes je považována za jednu z nejzajímavějších a nejobtížnějších alpských stěn. Přesto  nebo právě proto jakýmsi magickým kouzlem láká tragédiemi obestřená stěna Eiger nové a nové odvážlivce.

Mönch- Jungfrau

Představte si stoupání po mohutných stupních. Turistické středisko Grindelwald leží v nadmořské výšce více než 1000 metrů. Nad ním se tyčí Eiger se svými 3970 metry. Když šťastlivec, který vystoupal až na vrchol jeho štítu, pohlédne jihozápadním směrem, spatří Mönch (mnich), který je o dalších 129 metrů vyšší. Po jeho boku se tyčí Jungfrau (panna) - ta vyrostla ještě o 60 metrů výše k nebi. K Jungfrau se ale lze přiblížit s menší námahou, než ke dvěma předchozím: od roku 1912 je v provozu ozubená pozemní lanovka, která vede tunelem až do výšky 3464 metrů na horské sedlo Jungfrau, nad nímž je o dalších 100 metrů výše observatoř, která dohlíží mj. i na turistický ruch kolem sebe.

První návštěva  v roce 90 vyšla skvěle, lanovka horou  Eiger nás dopravila spolehlivě,nádherné počasí, nekonečné výhledy, všechno jsem očekávala, největší překvapení mě ale čekalo ve stanici v sedle Jungfrau, měli tam záchody i pro vozíčkáře... 

V roce 2006 je Grindelwald přeplněn turisty, Japonci tady mají dokonce své zastupitelství a náš světa znalý průvodce docela vymazal krásu, kouzlo a dramatičnost tohodle místa a  důvěrně  mi sděluje, že tady zajíždějí vždycky, protože tu jsou bezplatné záchody...

Ota Pavel: Výstup na Eiger

 http://www.lezec.cz/clanek.php?key=6610

Eiger

Eiger

02.07.2008 22:55:34
bout
To už odcházíte?
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one