Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Hřiby a Kněhyně 2007 134.jpg

Terakotová armáda

Kouknout se na historii takhle zblízka bylo moc fajn, jen organizátoři by se měli víc snažit....

Do Lucerny míří Terakotová armáda, výstava odhalí i historii čínské módy


Sál pražské Lucerny se od poloviny května promění na výsostně čínské území. Jen na pár týdnů a samozřejmě s nadsázkou - bude tu totiž vystavena věrná replika slavné Terakotové armády.
Výstava Terakotová armádafoto: Live Nation

Výstava Terakotová armáda

Výstava Terakotová armádaVýstava Terakotová armádaVýstava Terakotová armádaVýstava Terakotová armádaVýstava Terakotová armáda. Prohlédni fotky

Do České republiky se tato pozoruhodná výstava dostává poprvé od své světové premiéry. Tu měla před pěti lety v německém Frankfurtu a od té doby se na ni návštěvníci mohli přijít podívat v celkem deseti německých a rakouských městech.

Repliky soch válečníků nalezených v dodnes legendami opředené gigantické hrobce prvního čínského císaře Čchin Š‘-chuang-tia zrealizovali v roce 2002 Ralph Grüneberger a Burkard Pfrenzinger.

Ti tak ve skutečnost převedli svou vizi, totiž převedli jeden z největších archeologických nálezů moderní historie do Evropy, kde už ho tak mohlo vidět přes milion návštěvníků.

Výstava Terakotová armádaVýstava Terakotová armáda

Grüneberger a Pfrenzinger nechali podle původních "receptur" vytvořit na sto osmdesát postav terakotových vojáků v původní velikosti, včetně pěchoty, generálů, nižších důstojníků, lučištníků a koní.

K tomu doplnili tisícovku dalších hliněných vojáků vymodelovaných v měřítku 1:10 - to celé trvalo dva roky. A pak bylo nutné nechat převézt vyrobené figury z Číny na Starý kontinent. Což při jejich počtu a citlivosti nebyl zrovna nejjednodušší úkol, například jedna samotná socha koně váží bezmála půl tuny.

JACQUES CHIRAC O TERAKOTOVÉ ARMÁDĚ

"Kdo neviděl pyramidy, nezná Egypt, a kdo neviděl Osmý div světa, pro toho je Říše středu ztracená. Terakotová armáda je osmým divem světa"

Osm tisíc kilometrů ale nakonec dílo překonalo díky perfektně vymyšlené a nikterak jednoduché logistice. Stovky dřevěných beden obsahovaly jednotlivé sochy hliněných válečníků a koní, zbraně, kousky mostů a samozřejmě katalogy a suvenýry pro návštěvníky výstavy.

Ti, kdo se přijdou podívat, ale nakonec nebudou obdivovat jen sochy samotné. Výstavu doprovází světelná show, na informačních tabulích se návštěvníci dozvědí informace o životě v Číně v průběhu posledních dvou tisíc let a připravena je i módní část výstavy.

Na základě vykopávek, při kterých byly nalezeny kusy látky, sošky a obrázky, totiž tým archeologů, historiků a módních návrhářů zrekonstruoval historii odívání v Číně během posledních dvou milénií.

Replika nálezu, o kterém před dvaceti lety tehdejší francouzský prezident Jacques Chirac napsal "Kdo neviděl pyramidy, nezná Egypt, a kdo neviděl Osmý div světa, pro toho je Říše středu ztracená. Terakotová armáda je osmým divem světa", bude v pražské Lucerně k vidění od 13. května.

Výstava potrvá několik týdnů a vstupné na ní zájemci pořídí od 150 do 250 korun.

NÁLEZ TERAKOTOVÉ ARMÁDY

Roku 1974 ve vesnici Ši-an v provincii Šang-ši chtěli zemědělci vykopat novou studnu pro zavodňování polí. Narazili ale na vrstvu z pálené hlíny. Zjistili, že se jedná o pancéřovaná ramena hliněného vojáka. Tým archeologů několik let prováděl vykopávky a zkušební vrty. Nakonec byla odkryta mohutná sbírka hliněných válečníků a koní, kteří patřili k výbavě hrobky Čchin Š‘-chuang-tia. Jednalo se o jeden z největších archeologických objevů 20. století.

Autoři:

28.05.2009 15:46:41
bout
To už odcházíte?
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one